top of page

Knockout Competitions

All the competition info, draws & results in one place

Click on the icon to download and print a blank KO draw sheet

Pool Table

Team Main KO

2023/24

Preliminary Round

Results

Red Admiral A 0 v 4 12 Bells A

GRC Trojans 1 v 4 TCC Centurions

Stallard Spitfires 1 v 4 GRC Elite

3 Horseshoes A 2 v 4 Red Admiral B

Terry Flay's Newtown Army 4 v 1 Greyhound Greats

Dursley 4 v 0 Stallard Stallions

Round 1 (Round of 16)

Results

Yeomans 0 v 4 Southwick Poke & Hope

GRC Elite 4 v 1 12 Bells Unicorns

Rising Sun 3 v 4 TCC Centurions

NSC B v 2 Red Admiral B

Southwick Old Boys 3 v 4 Dursley

NSC Colts 4 v 1 Terry Flay's Newtown Army

Shoes Allstars 0 v 4 Pups Legends

12 Bells A 4 v 0 NSC Cannons

Quarter-Finals Results

TCC Centurions 0 v 4 12 Bells A

Southwick Poke & Hope 0 v 4 Pups Legends

Dursley 1 v 4 NSC Colts

GRC Elite 4 v 3 NSC B

Anchor 1

Team Plate KO

Round 1 Results

Stallard Spitfires 4 v 2 Shoes Allstars

Rising Sun 0 v 4 NSC Cannons

Greyhound Greats 1 v 4 12 Bells Unicorns

Red Admiral A 1 v 4 Terry's Allstars

Yeomans 1 v 4 Southwick Old Boys

GRC Trojans 4 v 0 Stallard Stallions

Quarter-Finals Results

12 Bells Unicorns 4 v 1 Southwick Old Boys

3 Horseshoes A 4 v 1 Stallards Spitfires

Red Admiral B 4 v 0 GRC Trojans

Terry's Newtown Army 4 v 2 NSC Cannons

Pool Ball
Pool Setup

Singles Main KO

Stage 2 Winners

James Rutt (Newtown Colts)

Michael Eddy (Pup Legends)

Nigel Phillips (Pup Legends)

Steve Wilkins (Gloucester Rd Club Elite)

 

 

Singles Plate KO

 

Stage 2 Winners

Jack Hunter (Southwick Poke and Hope)               

Tyrone Cleere (Shoes Allstars)

SSC - NO RESULT

Pool Ball Hit
Triangle Rack with Balls

Doubles Main KO

Quarter-Finals Draw

To be played on Mon 10th June

All players to be in attendance by 8pm

Best of 3 frames

Four pairs progress to Finals Night

{*} depicts organiser

Newtown Social Club (T1)

Michael Eddy & Steve Borlase (Pup Legends) v Shaun Kent & Andy Harbour (NSC)

Dan Matthews & Dylan Barnes (Rising Sun) v Paul Bailey* & Mark Kearns (Twelve Bells Unicorns)

Tom Pang & Russ Campbell (Terry Flays Newtown Army) v Ian Packford & Ethan Packford (Red Admiral B)

Mark Binns & Marby Webb (Newtown B) v Nigel Phillips & Rich Eddy (Pup Legends)

 

Doubles Plate KO

Quarter-Finals Draw

To be played on Mon 10th June

All players to be in attendance by 8pm

Best of 3 frames

Four pairs progress to Finals Night

{*} depicts organiser

Newtown Social Club (T2)

Shane Gibson & Luke Hams (Newtown Colts) v Will Corley & C Alderman (Shoes Allstars)

Ben Deadman & James Rutt* (Newtown Colts) v Simon Crewe & Dan Butler (Three Horseshoes A)

Craig Yellandi & Matty Joyce (Dursley) v Shaun Winfield & Glenn Burford (Gloucester Rd Club Elite)

Rachel Tucker & Ty Bishop (Newtown Colts) v James Taylor & Cathy Guy (Stallard Spitfires)

 

6-ball
Aiming

Mixed Doubles KO

Draw pending

Captains KO

Draw pending

Billiards
First Shot

Landlords KO

Draw pending

Ladies KO

Draw pending

Playing Pool
bottom of page